W AGH pojadą na wodór

W najnowszym numerze piszemy wypożyczalniach samochodów miejskich - innowacyjnym pomyśle, który być może wkrótce ruszy w Krakowie. Tymczasem naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli właśnie pierwszy polski samochód napędzany wodorem.

Co będzie kiedy zabraknie ropy naftowej? Niektórzy naukowcy twierdzą, że jej źródła wyczerpią się już za około 50 lat. Specjaliści od dawna poszukują więc innych środków, które napędzałyby samochody – jednym z pomysłów jest wodór.

 

Wielkie koncerny już od jakiegoś czasu tworzą pojazdy zasilane alternatywnymi metodami. Teraz przyszedł czas na Polskę, a właściwie na Kraków, bo to tu stworzono nasz pierwszy samochód napędzany wodorem – Hydrocar Premier.

 

Maszyna została skonstruowana dzięki współpracy RIOT Technologies, wywodzącej się z AGH oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Nad pojazdem przyszłości pracowano zaledwie pół roku. Premiera samochodu odbyła się pod koniec maja podczas targów MOTOSHOW. Auto ma napęd na cztery koła oraz moc 270 koni mechanicznych. Krakowski pojazd może być sterowany za pomocą smartfona, co czyni go jednym z najnowocześniejszych samochodów na świecie. Więcej możecie przeczytać na stronie AGH.

 Zapisz się do naszego newslettera
©2015 What's Up Magazine - wszelkie prawa zastrzeżone

What's Up?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.